16 Ekim 2009 Cuma

JAPON BALIKLARI VE FELSEFESİ


Japonlar taze balığı hep sevmişlerdir. Fakat Japonya sahillerinde bol balık bulmak mümkün olmamaktadır. Balıkçılar Japon nüfusu doyurabilmek için büyük tekneler yaptırıp daha uzaklara açılabilmişlerdir. Balık için uzaklara gidildikçe geri dönmesi de daha çok vakit alır olmuştur. Dönüş bir iki günden daha uzarsa balikların da tazeliği kaybolmaktadır. Japonlar tazeliği kaybolmuş balığın lezzetini sevmemişlerdir. Bu problemi çözmek için balıkçilar teknelerine soğuk hava depoları kurdurmuşlardır. Böylece istedikleri kadar uzağa gidip tuttuklarını da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi.

Ancak Japon halkı taze ile donmuş balık lezzet farkını hissedebiliyordu ve donmuş olanlara fazla para ödemek istemiyorlardı. Balıkçılar bu defa teknelerine balık akvaryumu yaptırdılar. Balıklar içeride biraz fazla sıkışacaklardı hatta birbirlerine çarpa çarpa biraz da aptallaşacaklardı. Ama yine de canlı kalabileceklerdi.

Japon halkı canli olmasına rağmen bu balıkların da lezzet farkını anlayabiliyorlardı. Hareketsiz uyuşmuş vaziyette günlerce yol gelen balığın canlı, diri, hareketli taze balığa göre lezzeti yine de etkilenmişti.

Balıkçılar nasıl olacak da Japonya'ya taze lezzetli balığı getirebileceklerdi? Siz olsaydınız ne yapardınız? Hedeflerinize ulaşır ulaşmaz, mesala mükemmel bir eş buldunuz veya çok başarılı bir firmaya girdiniz, borçları ödediniz v.s. Heyacanınız kaybolmaya başlamaz mi? Aşırı çalışmaniz gerekmiyorsa rahatlamazmısınız? Lotoda büyük ikramiyeyi kazananlar parayı savurmaya başlamaz mı? Japonların taze balık probleminde olduğu gibi çözüm aslında basittir.

1950'lerde L. Ron Hubbart'in gözlemlediği üzere insanoğlu ancak hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarfeder. Ne kadar akıllı, uzman, inatçı iseniz iyi bir problemle uğraşmaktan o kadar zevk alırsınız. Problem sizi ne kadar zorluyorsa ve siz onu adım adım çözebiliyorsaniz bundan o derece mutluluk duyarsınız, heyecan duyarsınız ve enerji dolu, canlı, ayakta kalırsınız.

Japonlar balıkları yine teknelerdeki akvaryumda tuttular, ancak içine bir de küçük köpekbalığı attılar. Bir miktar balık köpekbalığı tarafindan yutulmuştu, ama geride kalanlar son derece hareketli ve taze kalabilmişlerdi.

Buralardan da görülebileceği üzere problemlerden uzaklaşmaktansa içine atlamak boğuşmak ve onları yenmek gerekir. Problemimiz çok ve çeşitli olabilir, ümitsiz olmayın. Onlari tanıyın organize edin kararlı olun daha çok bilgi ve yardım desteği ile onlarla savaşın.

Beyninize bir köpekbalığı atın ve nelere ulaşabileceğinizi o zaman görün.
*alıntı...

Hiç yorum yok: